Na czym polega filozofia analityczna?

Home » Na czym polega filozofia analityczna?
Filozofia analityczna symbolicznie – młody człowiek w okularach spogląda w górę, w tle wykres.

Filozofia analityczna to rodzaj filozofii, która skupia się na jasności i analizie logicznej. W ostatnich dekadach przeżyła coś w rodzaju odrodzenia, ponieważ filozofowie zaczęli kwestionować niektóre z założeń, które wcześniej nie były podważane. Poniższy artykuł wyjaśnia, jaka jest doktryna filozofii analitycznej, czym się ona zajmuje, oraz jakie są jej charakterystyczne cechy.

Jaka jest doktryna filozofii analitycznej?

Michael Dummett twierdził, że filozofowie analityczni podzielają pewien punkt widzenia, a mianowicie pogląd, że analiza myśli musi być równoznaczna z analizą języka, aby filozofia języka była podstawą wszelkiej filozofii. Z tą definicją wiąże się kilka problemów, w tym pomijanie tzw. zwrotu językowego zapoczątkowanego przez późnego Wittgensteina. Znowu nie wiadomo, czy z drugiej strony pogląd ten nie byłby popierany przez przynajmniej niektórych typowych filozofów kontynentalnych, takich jak Gadamera w Derrida.

Czym zajmuje się filozofia analityczna?

Filozofia analityczna to przede wszystkim sposób uprawiania filozofii, a nie konkretny zestaw pytań, czy tematów. Często polega na rozbijaniu złożonych problemów na mniejsze, a następnie szczegółowej analizie każdego z nich. Filozofowie analityczni są zainteresowani uzyskaniem jasnych definicji kluczowych pojęć i wykorzystaniem tych definicji do wyciągania wniosków na temat innych pojęć. Filozofia analityczna jest również nazywana „analityczną”, ponieważ jest to typ filozofii, który szuka precyzyjnej analizy słownej. Terminy „analityczny” i „syntetyczny” zostały po raz pierwszy użyte przez filozofa, naukowca i matematyka Sir Williama Jonesa w 1799 roku, aby opisać dwa różne sposoby tworzenia nowych idei.

Jakie są cechy charakterystyczne filozofii analitycznej?

Filozofowie analityczni są często sceptyczni wobec innych rodzajów filozofii, które są bardziej spekulatywne lub oparte na podejściu intuicyjnym. Mają tendencję do bycia bardziej zainteresowanymi dokładną analizą języka i idei niż wielkimi systemami czy teoriami. Filozofowie analityczni są również często zainteresowani mniejszymi, bardziej szczegółowymi pytaniami, a nie szerszymi, bardziej rozległymi kwestiami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany