Na czym polega etyka biznesu?

Home » Na czym polega etyka biznesu?
Etyka biznesu – pracownik biurowy pracuje z laptopem na biurku i kawą w dłoni.

We współczesnym świecie etyka stała się przewodnikiem w postępowaniu z kontrahentami i pracownikami. Jest to jedyny słuszny kierunek, choć nie zawsze realizowany, do osiągnięcia sukcesu finansowego i zawodowego.

Czym jest etyka biznesu?

Etyka biznesowa to relacja między firmą a jej klientami, partnerami biznesowymi, pracownikami i konkurencją. Takie zgłoszenia muszą być zgodne z obowiązującym prawem i przyjętymi zasadami postępowania. Obejmują one również przestrzeganie standardów wyznaczonych przez firmę. Standardy te są stale monitorowane przez opinię publiczną.

Firmy, dążąc do maksymalizacji zysków i minimalizacji kosztów, czasami podejmują kontrowersyjne decyzje, sprzeczne z normami współżycia społecznego. Decyzje te wpływają na partnerów biznesowych, pracowników, klientów i konkurentów.

Jakie czynniki ją określają

Każda firma ma swoje własne mikro i makro środowisko. Dlatego czynniki decydujące o etycznym wymiarze firmy dzielą się na:

Na zewnątrz:

system gospodarczy kraju – ma duży wpływ na poziom etyczny przedsiębiorstwa, inne determinanty będą napędzane przez system socjalistyczny, a kapitalistyczny przez inne;

prawo – obowiązujące w kraju przepisy prawne określają sfery działalności przedsiębiorstwa i wyznaczają granice zarządzania spółką;

system polityczny – poziom etyczny przedsiębiorstwa jest determinowany rzeczywistym poziomem demokracji w państwie;

etyka firmy – zachowanie społeczeństwa w sferze ekonomicznej;

wewnątrz firmy:

siła finansowa firmy – w sytuacjach, gdy firma ma się dobrze, łatwiej podejmować etyczne decyzje

misja firmy

polityka firmy – kultura organizacyjna firmy;

moralność pracownika;

Jakie zagadnienia obejmuje etyka biznesu?

Aby zrozumieć etykę biznesu, trzeba najpierw przyjrzeć się zagadnieniom, z którymi się ona styka. Etyka biznesu dotyczy prowadzenia działalności w sposób społecznie odpowiedzialny. Polega ona na upewnieniu się, że podstawowe wartości Twojej organizacji są społecznie odpowiedzialne, jak również są opłacalne. Etyka biznesu obejmuje takie zagadnienia, jak różnorodność, bezpieczeństwo i higiena pracy, równe szanse, zrównoważony rozwój i ład korporacyjny. Etyka biznesu obejmuje również upewnienie się, że Twoja firma podejmuje odpowiedni poziom ryzyka. Podejmując ważne decyzje, należy rozważyć ich ewentualny wpływ na przyszłość firmy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany