Kim był Sokrates i jakie miał poglądy filozoficzne?

Home » Kim był Sokrates i jakie miał poglądy filozoficzne?
Pomnik zamyślonego Sokratesa na tle niebieskiego, letniego nieba.

‍Sokrates zasłynął przede wszystkim ze swojej metody zadawania pytań innym. Metoda ta obnażała niewiedzę rozmówcy i zmuszała go do głębszego zastanowienia się nad tym, w co wierzy lub w jaki sposób myśli. W tym artykule omówimy życiorys i poglądy głoszone przez Sokratesa oraz sprawdzimy, czy są one nadal aktualne.

Kim był Sokrates?

Sokrates urodził się około 470 r. p.n.e. w Atenach i tam przeżył większość swojego życia. Był synem rzemieślnika i żołnierzem, który został przywódcą obywatelskim. Był żonaty i miał troje dzieci. Sokrates był greckim filozofem i jednym z twórców zachodniej filozofii. Przypisuje mu się rozwój dziedziny dociekań filozoficznych. Sokrates pozostaje kontrowersyjną postacią w zachodniej filozofii, ponieważ nie pozostawił żadnych pism. W rezultacie większość tego, co wiemy o nim i jego ideałach, pochodzi z prac osób, które go znały. Przykładem może być Ksenofont i Platon. Wiedzę na temat życia i twórczości filozofa czerpiemy również od późniejszych wielkich myślicieli takich jak Arystoteles. Sokrates został oskarżony o bezbożność i skazany na śmierć. Dano mu możliwość ucieczki i uratowania życia, czego odmówił. Został stracony przez truciznę w 399 roku p.n.e. w Atenach.

Jakie poglądy głosił Sokrates?

Idee Sokratesa były wyrażane za pomocą jego charakteru, który charakteryzował się wojowniczą i ironiczną postawą. Przedstawiał się jako ignorant, który zadawał trudne i często retoryczne pytania. Wierzył, że ma boską misję, aby zachęcać ludzi do samodzielnego myślenia, a nie tylko akceptowania życia określonego przez zwyczaje i kulturę ich społeczeństwa. Sokrates uważał, że koncepcja cnoty ludzi jest zbyt ograniczona. Kwestionował on założenie, że cnota polega na właściwym wypełnianiu obowiązków społecznych.

Czy poglądy Sokratesa są nadal aktualne?

Filozofia Sokratesa była bardzo aktualna w jego czasach, ponieważ kwestionowała konwencje jego społeczeństwa i sprawiała, że wielu kwestionowało swoje przekonania i założenia dotyczące cnót i wartości. W dzisiejszych czasach. W dzisiejszych czasach myślenie ludzi jest inne, jednak wiele z idei Sokratesa jest wciąż aktualnych, a możemy mieć z nimi do czynienia zwłaszcza w środkach masowego przekazu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany