Jak zostać filozofem?

Home » Jak zostać filozofem?
Jak zostać filozofem? NA zdjęciu popiersie filozofa, a obok makieta starożytnego budynku.

Myślenie filozoficzne to umiejętność, którą każdy może rozwijać. Nawet jeśli nie jesteś intelektualistą, możesz zostać filozofem. Myślenie filozoficzne to nie tylko czytanie książek i czasopism o filozofii czy dyskutowanie z przyjaciółmi przy filiżance kawy. Filozofia to raczej sposób myślenia, który można zastosować do niemal każdego tematu. W tym celu potrzebne jest świadome przyjęcie technik filozoficznych podczas rozwiązywania codziennych problemów i zagadnień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kto może zostać filozofem, czy warto nim być oraz jak nim zostać.

Kto może zostać filozofem?

Filozofia jest działalnością człowieka, więc filozofem zostać może każdy. Nie wystarczy jednak tylko myśleć, ponieważ jest wielu ludzi, którzy myślą, ale nie filozofują. Jak powiedział Arystoteles – filozofami są tylko ci, którzy są „miłośnikami mądrości”. Ludzie tego typu są ciekawi wszystkiego, chcą zrozumieć świat i są gotowi myśleć o wszystkich rzeczach, jakiekolwiek by one nie były.

Czy warto zostać filozofem?

Filozofia nie uczyni cię bogatym, ale uczyni cię lepszym człowiekiem. Sprawia, że jesteś bardziej świadomy siebie i bardziej wrażliwy na kwestie ludzkiej egzystencji. Jest to wzbogacające i satysfakcjonujące doświadczenie, które przynosi zrozumienie siebie i otaczającego nas świata. W dobie fałszywych wiadomości i alternatywnych faktów ważniejsza niż kiedykolwiek jest umiejętność krytycznego i racjonalnego myślenia. Krytyczne myślenie i otwartość umysłu to ważne umiejętności, które posiada filozof.

Jakie są sposoby na zostanie filozofem?

Najlepszym sposobem na zostanie filozofem jest zanurzenie się w świecie idei, zastanowienie się nad wielkimi zagadnieniami, które stanowiły wyzwanie dla myślicieli na przestrzeni wieków, takimi jak chociażby to, czym jest wiedza, czym jest sprawiedliwość, lub czym jest prawda. Możesz to zrobić, czytając wielkich filozofów, rozmawiając z przyjaciółmi o podobnych poglądach, angażując się w dyskusje filozoficzne i czytając artykuły o tematyce filozoficznej. Nie ma jednej drogi do zostania filozofem. Musisz być przede wszystkim miłośnikiem mądrości, człowiekiem, który dąży do zrozumienia świata i doświadcza poprzez siłę rozumu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany