Etyka – najważniejsze informacje

Home » Etyka – najważniejsze informacje
Puzzle z napisem "eryka" trzymany palcami przez człowieka.

Etyka jest gałęzią filozofii zajmującą się badaniem moralności i tworzeniem systemów myślowych, z których można wyprowadzić zasady moralne. Etyka jest również czasami nazywana filozofią moralną. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć więcej na temat tej filozofii.

Co jest celem etyki

Z formalnego punktu widzenia moralność to zbiór dyrektyw w postaci zdań rozkazujących, takich jak „Nie zabijaj”, których prawdziwości nie można ani udowodnić, ani zaprzeczyć, ponieważ zdania rozkazujące nie są zdaniami logicznymi. Celem etyki jest poszukiwanie źródeł moralności, badanie skutków, jakie moralność lub jej brak wywiera na ludzi oraz poszukiwanie fundamentalnych przesłanek filozoficznych, na podstawie których można by racjonalnie tworzyć zestawy imperatywów moralnych. . Etyka przybiera zwykle postać teorii, która składa się z szeregu pojęć i wynikających z nich stwierdzeń, na podstawie których można sformułować zbiory imperatywów moralnych. Teorie etyczne mogą być albo próbą udowodnienia poprawności powszechnie funkcjonujących imperatywów moralnych, albo mogą sprzeciwiać się uniwersalnej moralności i kwestionować prawomocność niektórych lub nawet wszystkich nakazów moralnych obowiązujących obecnie w danym społeczeństwie.

Jakie są teorie etyczne?

Współczesny podział teorii etycznych zaproponowany przez R. Carnapa:

Ze względu na zakres norm moralnych: Teorie obiektywistyczne: zakładają, że normy etyczne są uniwersalne i można je wywieść z ogólnych założeń, a zatem stosować do wszystkich ludzi. Teorie subiektywistyczne: zakładają, że normy etyczne są wytworem jednostek. Prowadzi to do wniosku, że jeśli istnieją normy wspólne, to są one wynikiem podobnej treści w umysłach większości ludzi, a nawet, że nie ma norm wspólnych i że każdy ma swój prywatny system imperatywów moralnych. Ze względu na źródło norm moralnych: naturalizm – takie systemy starają się wyprowadzić normy moralne z nauk przyrodniczych i ewentualnie Społeczny. Antynaturalizm – takie systemy starają się udowadniać, że normy moralne muszą pochodzić „z góry”, np. od Boga.

Najbardziej znane systemy etyczne i ich przedstawiciele

  1. Sokrates – mędrzec, praktykujący metodę majestatyczną, intelektualizm etyczny.
  2. Anaksymenes i Epikur – hedonizm – system subiektywno-emocjonalno-efektywny.
  3. Platon, S. Agostino, Etyka chrześcijańska – systemy obiektywno-antynaturalistyczno-motywistyczne.
  4. Arystoteles, stoicyzm, Baruch Spinoza – systemy obiektywno-naturalistyczno-motywistyczne.
  5. Kartezjusz, Georg Wilhelm Friedrich Hegel – systemy obiektywne-antynaturalistyczne-skuteczne.
  6. Jean-Jacques Rousseau i jego następcy – obiektywny naturalistyczny system motywacyjny.
  7. Immanuel Kant – system obiektywno-antynaturalistyczno-motywistyczny.
  8. John Stuart Mill – Utylitaryzm – Skuteczny naturalistyczny system obiektywny.
  9. Karol Marks – materializm dialektyczny – system subiektywno-naturalistyczno-nominalistyczny.
  10. Fryderyk Nietzsche – system subiektywno-naturalistyczno-efektywny.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany