Czym jest filozofia Kaizen?

Home » Czym jest filozofia Kaizen?
Książki filozoficzne opisujące między innymi Kaizen na półce.

Kaizen to po japońsku „ciągłe doskonalenie”. Jest to filozofia, która skupia się na małych, ciągłych ulepszeniach procesów i produktów, a nie na dużych, jednorazowych zmianach. Celem filozofii Kaizen jest osiągnięcie ciągłego doskonalenia. Kaizen jest ściśle związane z kulturą japońską, dlatego ciężko jest określić początki funkcjonowania tej filozofii.

Jakie poglądy głosi filozofia Kaizen?

Filozofia Kaizen skupia się na procesie i ciągłym doskonaleniu, a przykładem jej zastosowania mogą być zakłady produkcyjne. Pracownicy i menedżerowie na linii produkcyjnej mogą zidentyfikować obszary, w których mogą poprawić przepływ pracy i produktywność. Następnie mogą wdrożyć małe zmiany, aby poprawić swoje procesy. Zmiany te są często łatwe do wdrożenia i mogą być dokonane przy minimalnej przerwie w pracy linii produkcyjnej. 

Jak stosować filozofię Kaizen?

Filozofia ta zakłada przede wszystkim ciągłe zaangażowanie pracowników w podnoszenie jakości działania organizacji i wytwarzanych przez nią produktów. Podstawową ideą jest ćwiczenie świadomego myślenia na każdym etapie rozwoju produktu.

Lista kroków, które należy wykonać podczas wdrażania Kaizen, jest następująca:

  • Spraw, aby Twoi pracownicy poczuli się częścią organizacji.
  • Zachęcaj pracowników do zgłaszania pomysłów na ulepszenia i nagradzaj ich za to.
  • Wprowadź kulturę ciągłego doskonalenia.
  • Skoncentruj się na poprawie jakości i eliminacji marnotrawstwa

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany