Co oznacza filozofia chrześcijańska?

Home » Co oznacza filozofia chrześcijańska?
Filozofia chrześcijańska widoczna na obrazach w świątyni.

Filozofia chrześcijańska to nie tylko gałąź filozofii podejmowana przez chrześcijan, ale to także zastosowanie zasad chrześcijańskich do badania filozofii. Idea ta istnieje od dawna i było wielu wielkich filozofów chrześcijańskich, którzy odcisnęli swoje piętno na świecie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej narodzinom i historii filozofii chrześcijańskiej, jej poszczególnym nurtom oraz poznamy słynnych filozofów chrześcijańskich.

Kiedy narodziła się filozofia chrześcijańska?

Filozofia chrześcijańska istnieje od czasów wczesnych Ojców Kościoła. Pierwszym znanym filozofem chrześcijańskim był Klemens Aleksandryjski, który pisał w II wieku n.e. Filozofia chrześcijańska, jako termin, pojawiła się po raz pierwszy w XVII wieku, kiedy to filozofia zachodnia zaczęła wyłaniać się jako odrębna dziedzina nauki.

Jakie nurty obejmuje filozofia chrześcijańska?

Ogólnie rzecz biorąc, filozofia chrześcijańska wywodzi się z filozofii patrystycznej. Filozoficznie filozofia chrześcijańskiego Wschodu jest ważniejsza, ponieważ jest bardziej oryginalna i teoretyczna. Duże znaczenie dla rozwoju myśli chrześcijańskiej miały spory z heterodoksyjnym gnostycyzmem, odradzającym się w duchu neoplatońskim pogaństwem i manicheizmem. Najważniejszymi filozofami patrystycznymi byli św. Augustyn, Orygenes, Klemens Aleksandryjski, Tertulian, Ireneusz z Lyonu i Ojcowie Kapadocji. Wraz z upadkiem Rzymu zanikła tradycja refleksji filozoficznej na Zachodzie. Filozofia chrześcijańska jest praktykowana przez filozofów bizantyjskich. Wraz z upadkiem Konstantynopola znaczenie refleksji filozoficznej w prawosławiu zmalało, ale znaczna część tradycji bizantyjskiej rozprzestrzeniła się na renesansowe Włochy. Na Zachodzie jesteśmy świadkami stopniowego odradzania się filozofii na przełomie VIII i IX wieku (Renesans karoliński), a zwłaszcza w XI i XII wieku (Renesans XII wieku). Prawie cała średniowieczna filozofia zachodnioeuropejska jest pod wpływem chrześcijaństwa i jest w dużej mierze podporządkowana teologii („philosophia ancilla theologiae”).

Koniec średniowiecza a filozofia chrześcijańska

Koniec średniowiecza nie oznaczał końca wpływu chrześcijaństwa na filozofię. Powstała filozofia związana z protestantyzmem. W czasach współczesnych doktryna chrześcijańska i chrześcijański Bóg zajmują ważne miejsce wśród filozofów tak różnych, jak Kartezjusz, Immanuel Kant i Søren Kierkegaard. Neotomizm rozwinął się w XX wieku, kontynuując tradycje średniowieczne. Chrześcijański personalizm (Jacques Maritain, Pierre Teilhard de Chardin) i francuska filozofia intelektualna (Louis Lavelle) także odwołują się do chrześcijaństwa. Wiele stanowisk filozoficznych XX wieku miało także chrześcijańską twarz

Słynni filozofowie chrześcijańscy

W całej historii było wielu wielkich filozofów chrześcijańskich. Niektórzy z nich to Augustyn, Anzelm, Akwinata, Kartezjusz i oczywiście sam Jezus! Augustyn z Hippony jest często opisywany jako pierwszy chrześcijański filozof i ojciec zachodniej filozofii. Być może był on pierwszym chrześcijańskim filozofem, ale z pewnością nie ostatnim! Głównym wkładem Augustyna do filozofii chrześcijańskiej była jego wizja filozofii chrześcijańskiej zakorzenionej w rzeczywistości ludzkiej natury. Augustyn widział naturę ludzką jako zniszczoną przez grzech, ale wciąż zdolną do uzdrowienia poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany